همه

سوره حمد و قانون جذب چه ارتباطی با هم دارند؟

موضوعی که همیشه ذهن خیلی از افراد رو درگیر خودش میکنه این هست که آیا اصلا قانون جذب با آیات قرآن و دین اسلام ارتباطی داره یا اینکه نه؟ در مورد وجود قانون جذب در قرآن و اسلام توی یک مقاله جدا به صورت کامل صحبت کردم. در ادامه توی این مطلب قصد دارم در مورد ارتباط سوره حمد و قانون جذب کائنات ( کائنات چیست ) صحبت کنم و به صورت تخصصی فقط و فقط این سوره از قرآن کریم رو بررسی کنم.

بنابراین اگر اینجا هستین تا با کسب اطلاعات بیشتر نسبت به این قانون، احساس بهتر و اعتماد بیشتری نسبت بهش پیدا کنید و با دل قرص تری ازش استفاده کنید و به موفقیت برسید، این مقاله رو تا انتها مطالعه کنید.

رضا بهمنیان | کارشناس جذب و مدیر مجموعه فکرتو


به این نکته دقت کنید

قبل از تشریح سوره ی حمد و بررسی ارتباط این سوره با قانون جذب و قانون ارتعاش، میخوام نکته ای رو که قبلا هم در موردش صحبت کردم رو دوباره تاکید کنم. اگر با این دید به قانون جذب نگاه کنیم که خداوند اون رو خلق کرده پس قطعا باید قانونی باشه که تکمیل کننده هدف جهان هستی باشه.

مثلا ما در کره ی زمین قوانین فیزیکی، شیمیایی و علمی زیادی داریم که به وسیله ی اونها بشریت میتونه از هر نظر پیشرفت کنه. این قوانین برای تکامل بشر آفرییده شدن. ( فعلا کاری با این نداریم که بعضی از انسان ها از این قوانین خلاف هدف اصلی آفرینش استفاده میکنن و فساد و آدم کشی و … ایجاد میکنن).

قانون جذب هم دقیقا مثل بقیه ی قوانین علمی در جهت پیشرفت بشریت هست. مسئله اینجاست که باید این قانون رو هم مثل سایر قوانین فیزیکی و علمی حاکم بر جهان هستی بشناسیم و ازش در جهت اهداف خودمون استفاده کنیم.

بنابراین نه تنها این قانون خلاف دین اسلام نیست بلکه خلق شده به وسیله ی خداوندیه که تمام جهان و قوانین توش رو خلق کرده.

سوره حمد و قانون جذب

سوره حمد و قانون جذب و ارتباط این دو با هم

سوره حمد و قانون جذب با هم از نظر معنایی ارتباط دارن. توی قرآن ما میبینیم که به هرچیزی به صورت موردی اشاره شده. این در مورد قانون جذب هم صادقه. وقتی میبینیم که خدا از بنده ی خودش خواسته که چطور باشه و چطور رفتار کنه، متوجه میشیم که چقدر این صحبت ها با اصول قانون جذب همخوانی دارن.

مثلا یکی از چیزهایی که ما توی قانون جذب همیشه روش تاکید میکنیم و با تمرین کردن سعی میکنیم به دستش بیاریم، احساس خوب و کنترل کردن اون هست. جالب اینجاست که خداوند توی خیلی از آیات، غمگین نبودن رو از صفات مومنان و دوستان خدا برشمرده. چرا؟ چون ما توی قانون جذب قدرتی رو میشناسیم که از ما قویتره و بهش اعتماد میکنیم. این قدرت همون خدای بزرگه ماست. آیا این چیزی جز توکل کردن واقعیه؟

توکل کردن یعنی چی ؟

ما همیشه از توکل به خدا صحبت میکنیم و به صورت لفظی معنیش رو میدونیم اما شاید عمیق بهش نگاه نکرده باشیم. وقتی ما به خدا و نیروی برتر تمام عالم توکل میکنیم، یعنی بهش اعتماد میکنیم. وقتی اعتماد میکنیم یعنی دیگه نیاز نیست به موضوعی که به خدا سپردیم فکر کنیم.

مثلا شما به دوستتون که خیلی بهش اعتماد دارین کاری رو میسپارین و ازش میخواین که به بهترین نحو انجامش بده. آیا بعد از سپردن کار دائم پیگیر میشید و استرس دارین که نکنه درست انجامش نده؟ اگر اینطوره پس یعنی اعتماد واقعی رو ندارین.

این در مورد توکل هم صدق میکنه. خیلی از ما به خدا توکل میکنیم اما ته دلمون باز هم استرس و حال ناخوشایندی رو داریم. دلیلش هم اینه که نمیدونیم چی پیش میاد.

خب اگر ما به خدای بزرگ اعتماد داریم و میدونیم که بهترین ها رو برای بنده ی خودش میخواد پس نیازی نیست غمگین باشیم. نیازی نیست استرس داشته باشیم. این یعنی توکل کردن به خدا به معنی واقعی کلمه. اینجاست که بازهم میبینم قانون جذب با دین اسلام و همه ادیان الهی گره میخوره.

سوره حمد و قانون جذب

بررسی سوره حمد  ارتباط آن با قانون جذب

طبق وعده ای که دادیم میخوایم در مورد قانون جذب و سوره ی حمد صحبت کنیم. در ادامه به صورت آیه به آیه این سوره رو بررسی میکنیم و وجه اشتراک هر آیه با قانون جذبی که مد نظر ماست و البته قانون جذب اصولی هست بررسی میکنیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ﴿به نام خداوند بخشنده بخشایشگر﴾

این آیه در ابتدای همه ی سورهای قرآن ( به غیر از سوره ی توبه ) اومده. تا حالا خوب بهش دقت کردین. به معنیش فکر کردین؟ به نام خداوندی که هم بخشندس و هم بخشایشگر.

این یعنی خدایی رو داریم که هم میتونی روی بخشیدن گناهان و اشتباهاتمون روش حساب باز کنیم و هم میتونیم ازش بخوایم تا چیزهایی رو که نداریم و میخوایم داشته باشیم رو بهمون بده. این خیلی خیلی زیباست.

به شخصه وقتی این آیه رو میخونم خیلی ته دلم قرص میشه. میدونم یکی هست که همیشه پشت و پناهمه. این یعنی هر وقت که من اراده کنم و بخوام، نیروی برتر این عالم ( خدا ) منو میبخشه و چیزهایی رو که میخوام رو در مسیر خواستن من قرار میده.

قانون جذب چی میگه؟

قانون جذب میگه از نیروی برتر جهان ( خدا ) بخوام تا بهت داده بشه. این خواستن هرچیزی میتونه باشه. خونه، ماشین، سلامتی، ازدواج، بالارفتن اعتماد به نفس، موفقیت توی زندگی، موفقیت توی کنکور و حتی موفقیت و رشد توی مسائل معنوی!

میشه از این قانون برای بیشتر نزدیک تر شدن به خود خدا هم استفاده کرد و این هدف اصلی قانون جذب هست. حالا نکته ی مهم اینجاست که باید این خواستنه درست و اصولی باشه که همون مراحل قانون جذب هست.

نکته ی دیگه ای که میشه فهمی این هست که انسان قدرت اختیار داره و سرنوشت و زندگی خودش رو خودش میسازه. ما میتونیم بخوایم تا خدا ما رو توی مسیر خواسته هامون و خواسته هامون رو توی مسیر ما قرار بده و فاصله ی بین ما و اونها رو به کمترین حالت ممکن برسونه.

اما اگر نخوایم چی؟ اینجاست که اختیار معنی واقعی خودش رو میگیره. خواستن به معنی صرفا گفتن این که میخوام نیست. باید درست بخواین و درست عمل کنید تا به خواستتون برسید. این از اولین ارتباط سوره حمد و قانون جذب.

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿ستایش مخصوص خداوندى است که پروردگار جهانیان است.﴾

خب میریم به سراغ بررسی دومین آیه سوره حمد و قانون جذب! معنی این آیه به ما میگه ستایش ( شکرگزاری ) مخصوص خداوند بزرگه. یعنی چی؟ یعنی هیچ کس به اندازه ی خدا لایق ستایش نیست! دلیلش هم کاملا مشخصه. خالق و سازنده ی همه ی هستی خداست و اگر قراره کسی به ما کمک کنه و ما هم در مقابل بهش توکل کنیم، اون فقط و فقط خداست.

قانون جذب چی میگه ؟

وقتی برمیگردیم تا قانون جذب رو بررسی کنیم میبینیم که بازهم یک وجه اشتراک بزرگ بین سوره ی حمد و قانون جذب وجود داره و اون شکر گزاری هست. ما همیشه از شکرگزاری صحبت میکنیم و معتقدیم با توجه به مراحل قانون جذب یکی از مهمترین مراحلی که سرعت رسیدن ما به خواسته هامون رو بیشتر میکنه همین شکرگزاریه. اینجا هم باز وجه اشتراک بین سوره ی حمد و قانون جذب رو میتونیم به راحتی ببینیم.

الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ ﴿بخشنده و بخشایشگر است.﴾

آیه ی سوم سوره ی حمد برای شما  آشنا نیست؟ این عبارت همون عبارتیه که توی آیه اول وجود داشت. هم بخشنده و هم بخشایشگر. اینجا دوباره خدا تاکید میکنه روی همه ی توضیحاتی که در مورد آیه ی « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ » گفتم. بنابراین این آیه باز هم تاکیدی روی اشتراک های سوره حمد و قانون جذب هست.

مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ ((خداوندى که) صاحب روز جزا است.﴾

ما با توجه به آموزه های دینیمون به روز جزا اعتقاد داریم و میدونیم که دنیای دیگری هست که اونجا باید حساب و کتاب خودمون رو پس بدیم. خب سوال اینجاست که حساب و کتاب چه چیزی رو باید پس بدیم؟ ما در روز جزا عکس العمل و واکنش تمام کارهای بد یا خوب و یا تصمیمات بد و خوبمون رو میبنیم.

اینجا خدا میخواد به ما بگه که اگر ما با قدرت اراده ای که داریم در مسیر درست قدم برداریم، بهش توکل کنیم و از نعمت هایی که برای ما قرار داده در مسیر رشد و تکامل خودمون ( از همه ی جهات مادی و معنوی ) استفاده کنیم، در روزی که روز حساب و کتاب هست سربلند بیرون میایم.

برعکس این موضوع هم وجود داره. اگر ما به چیزی غیر از خدا چنگ بزنیم، شاید به ظاهر به خواسته های دنیاییمون رسیده باشیم اما اون جهان و روز جزا انتظارمون رو میکشه تا به ما نشون بده که قدرتی بالاتر وقوی تر از ما وجود داره.

قانون جذب چی میگه؟

هدف قانون جذب اینه که ما با استفاده از این قانون به همه ی چیزهایی که نیاز داریم برسیم. این یعنی تعادل داشته باشیم. اجازه بدین بیشتر بازش کنم. اگر شما پول داشته باشین اما آرامش نداشته باشین در نهایت زندگی خوبی نخواهید داشت.

اگر دنیای خوبی داشته باشین اما به فکر آخرتتون نباشید باز هم یک جای کار میلنگه. اگر پول داشته باشین اما روابط زناشویی خوبی نداشته باشین بازهم به درد نمیخوره.

هدف اینه که از همه جهات زندگی خوب و آخرت خوبی برای خودمون بسازیم. این قانون با وجود مراحلی که داره به ما کمک میکنه که در جهت پیشرفت توی همه ی زندگیمون قرار بگیریم تا هم زندگی خوبی داشته باشیم و هم آخرت خوبی.

پس قانون جذب به اندازه ای قوی و کاربردیه که باید ازش برای ساختن آخرت هم استفاده بشه. این هم نکته ی دیگه ای که سوره حمد و قانون جذب رو به هم ارتباط میده.

إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ ((پروردگارا) تنها تو را مى پرستیم و تنها از تو یارى مى جوییم.﴾

فکر میکنم با خوندن این آیه خودتون فهمیده باشید که ارتباط سوره ی حمد و قانون جذب دقیقاً کجا هست. معنی این آیه خیلی روشن و واضحه. ما فقط به یک قدرت برتر ( خدا ) اعتقاد داریم و اون رو میپرستیم و فقط از خودش کمک میخوایم تا ما رو به اون چیزی که میخوایم برسونه.

قانون جذب چی میگه ؟

قانون جذب به ما میگه باید فقط شکر گذار یک نیروی مطلق باشید اون هم به خاطر نعماتی که به ما داده و کمک هایی که بهمون میکنه تا ما به خواسته های خودمون برسیم.

ما مختار هستیم که از خدا چی بخوایم. اینجاست که بازهم قدرت اختیار ما تاکید میشه. ممکنه یک نفر از  خدا بخواد که از راه خلاف پول بدست بیاره. اینجاست که قانون جذب کار خودش رو میکنه.

مثل زمانی که یک نفر از قوانین فیزیک برای ساخت بمب اتم و کشتن هزاران آدم استفاده میکنه. اینجا هم قوانین فیزیک کار خودشون رو میکنن چون ما آدم ها باید قدرت اختیار داشته باشیم.

دین ما میگه از خدا و با قوانینی که خدا در اختیارتون گذاشته بخواید که از هر نظر پیشرفت کنید نه اینکه گناه کنید و از روش های خلاف و نادرست به خواسته هاتون برسید. اینجاست که میبینیم باز هم یک آیه ی دیگه از سوره حمد و قانون جذب با هم اشتراک معنایی دارن.

هدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ ﴿ما را به راه راست هدایت فرما!﴾

توی این آیه از خدا میخوایم که ما رو به راه راست هدایت کنه. خب اینجا یک خواسته داریم و از خدا میخوایم که کاری رو برای ما انجام بده. آیه ی بعدی این آیه رو تکمیل میکنه.

قانون جذب چی میگه؟

ارتباط این آیه از سوره حمد و قانون جذب هم کاملا مشخصه. از خدا داریم بالاترین درخواست رو میکنیم. درخواستی که همه چیز رو شامل میشه. راه راست یعنی زندگی عالی در این دنیا و سربلندی در آخرت.

صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ ﴿ راه کسانى که آنان را مشمول نعمت خود ساختى، نه راه کسانى که بر آنان غضب کردى و نه گمراهان﴾

این آیه هم کاملا با قانون جذب هماهنگی داره. معنی این آیه هم دقیقا همین مذمون رو میرسونه. یعنی شما طبق قانون جذب از گمراهان روی میگردانید و از خداوند راه هدایتی رو طلب میکنید که به بندگانی عطاشده که از نعمات خداوند سرشار هستند.

نکته ی مهم : برای خیلی از افراد وقتی این دو آیه ی پایانی سوره ی حمد رو میخونن این سوال براشون پیش میاد : در قسمت آخر آیه که گفته نه آنها که مورد غضب قرار گرفتن و نه گمراهان چطور با قانون جذب توجیه میشه؟ چون این فعل منفیه! ما که قانون دفع نداریم! و اینو جذب می کنیم!


پاسخ : ما چیزی به عنوان قانون دفع نداریم اما توی قانون جذب اعراض، رویگردانی و بی توجهی به موضوعات منفی رو که داریم. خداوند بارها در قرآن به پیامبر سفارش کرده که از بدی ها، مشرکان، کینه توزی ها و اتفاقات بد اعراض کن و روی گردان باش.

این یک نکته و نکته دوم اینه که در این سوره، در مسیر و مدار قرار گرفتن یعنی نعمت! در ادامه با استفاده از تضاد ( نه راه گمراهان ) و شفاف سازی خواسته رو از خداوند درخواست میکنیم. در واقع شکرگذری که یک قانونی طلایی هست رو بیان میکنه. اگر خوب دقت کنید در این آیات خداوند یک کلاس پرمحتوا برای شیوه صحیح درخواست کردن  خواسته هامون رو به ما یاد میده.

رضا بهمنیان | مدیر مجموعه فکرتو

فکرِ تو، زندگی تو رو میسازه! این شعار نیست، واقعیته. من رضا بهمنیان به همراه تیم قدرتمند فکر تو هستیم تا شما رو با یکی از قدرتمندترین قوانین جهان، یعنی قانون جذب آشنا کنیم . بعد از چندین سال تحقیق و بررسی درمورد این قانون ، تصمیم گرفتیم تا همونطور که خود ما از این قانون استفاده کرده و همچنان میکنیم، به شما هم به صورت کامل آموزش بدیم و همه ی اطلاعات و تمرینات رو در اختیارتون قرار بدیم تا بتونید بهترین نتایج رو مثل سایر اعضای خانواده ی فکر تو بدست بیارید.

نوشته های مشابه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن