قانون جذب عشق و روابطهمه

وابستگی عاطفی چیست و چطور باید آن را مهار کرد؟

شاید با خود بگید وابستگی عاطفی همون عشقه! اما موضوع پیچیده تر از حرفاست. دلیل خیلی از مشکلات زناشویی و مشکلاتی که بین دو شخص به وجود میاد ، شکست عشقی ، قطع رابطه عاطفی، همین وابستگی هست. وابستگی به ظاهر خودش رو شبیه به عشق نشون میده در حالی که زمین تا آسمون با این موضوع فاصله داره.

بر خلاف عشق که میتونه یک زندگی رو شیرین کنه، وابستگی عاطفی، اساس و بنیان رابطه رو نابود میکنه و کاری میکنه که افراد بدون اینکه متوجه بشن به خودشون ضربه های سنگینی رو وارد کنن. طبق قانون جذب، وابستگی یعنی ارسال درخواست جدایی و این همون موضوعیه که میخوایم توی این مطلب با هم راجع بهش صحبت کنیم.

رضا بهمنیان | کارشناس جذب و مدیر مجموعه فکرتو


توی موضوع  آموزش قانون جذب عشق یکی از چیزهایی که خیلی روش صحبت کردیم موضوع وابستگی هست. این مدل افراد در واقع با خیال اینکه دارن عشق رو جذب میکنن، با ارسال ارتعاشات ذهنی اشتباه کاری میکنن که دوری و جدا شدن وارد زندگیشون بشه.

اگر بخوام برای این موضوع مثال بزنم که بهتر متوجه بشید میتونم بگم وابستگی مثل احساسی هست که یک شخص معتاد به مواد مخدر داره. در واقع مثل این میمونه که یک درخت عاشق تبر خودش باشه!

این عجیبه اما افرادی که وابسه هستن کارهایی رو میکنن که در نهایت باعث خراب شدن حال خودشون و طرف مقابلشون میشه و در حالی که اصلا دلشون نمیخواد از معشوقشون یا کسی این حس رو بهش دارن، جدا بشن، ازش فاصله میگیرن و این حالشون رو خراب و خراب تر میکنه.

وابستگی عاطفی به خانواده

وابستگی عاطفی چیست

وابستگی عاطفی همونطور که گفتیم انواع مختلفی داره. اگر بخواهیم اونها رو از نظر سختی دسته بندی کنیم وابستگی عاطفی به خانواده در ردیف سخت ترین موارد قرار میگیره. در بررسی این نوع وابستگی ساختار خانواده اولین و مهمترین موضوع به حساب میاد.

خیلی از والدین هستن که به خاطر داشتن این نوع وابستگی ،تنش و اضطراب زیادی رو تحمل میکنن و این موضوع رو به فرزندانشون هم انتقال میدن. فرزند توی یک فضای ترس تربیت و رشد پیدا میکنه. همین موضوع باعث میشه که بچه ها تصور کنن هر چیزی که بیرون از حیطه ی خونه و خونوادشون هست ترسناکه و باید ازش دوری کنن. این یعنی ذهن فکر بچه جوری برنامه نویسی میشه که همیشه سیگنال منفی ارسال کنه و نتونه به چیزهایی که آرزوش رو داره برسه.

متاسفانه با این مدل فکری بچه بزرگ میشه و توی مدرسه، دانشگاه و کارش نمیتونه به موفقیت برسه. خیلی از خانواده ها وقتی میبینن بچشون نمیتونه موفقیتی به دست بیاره شروع میکنن به سرکوفت زدن. این اوضاع رو خراب تر میکنه. سیگنال رو منفی تر میکنه و بچه رو توی مردابی که به خاطر وابستگی خود خانواده ایجاد شده بوده، فرو میره.

وابستگی عاطفی توی روابط والدین و فرزندها خورش رو طوری نشون میده که انگار خانواده در ظاهر داره از بچش حمایت میکنه اما این حمایت افراطیه!  این حمایته به مرز دیوونگی میرسه، طوری که خود والدین این حالت رو ایجاد میکنن که انگار  همیشه مرگ در کمینه و باید از اون دور بود.

اعتماد به نفس و عزت نفس پایین

به جرات میشه گفت که توی چنین خونواده هایی اعتماد به نفس توی ضعیف ترین حالت ممکن قرار داره و فرد به هیچ عنوان نمیتونه چالش های بزرگ رو پشت سر بگذاره. اعتماد به نفس هم یکی دیگه از موضوعاتیه که مغز مارو برنامه ریزی میکنه که بتونیم از قانون جذب برای رسیدن به هدفمون استفاده کنیم یا اینکه نه!

توی این شرایط خونواده یک حصار یا یک زندان دور فرزند میشه و عملا نقش یک حباب رو ایفا میکنه. توی چنین شرایطی فرزند استقلال نداره و رشد فرزند خیلی کند و یا به شکل اشتباه انجام میشه.

وابستگی عاطفی زوج ها

وابستگی عاطفی

وقتی صحبت از وابستگی عاطفی میشه، اولین چیزی که به ذهن میرسه روابط زناشویی و رابطه بین دو نفر هست که همدیگه رو دوست دارن. این مدل وابستگی الان توی جهان امروز شایع ترین و مشکل ساز ترین نوع وابستگی عاطفی به حساب میاد.

اصلی ترین نقطه این نوع وابستگی باور اشتباه هست. آنتونی رابینز میگه : « انسان ها ماشین های اثبات باورهاشون هستن». مدل فکری که توی روابطی که طبق وابستگی پیش میرن اینه که زن و مرد بدون هم نمیتونن زندگی کنن و باید همیشه و هر لحظه، هر جا  که میخوان برن باید با هم باشن. ( مثلا اینکه یکی از دو طرف بخواد تنهایی مسافرت بره، اصلا امکانش وجود نداره ).

رضا بهمنیان | کارشناس جذب و مدیر مجموعه فکرتو


اگر رابطتون عاشقانه نیست، این نتیجه جذب خود شماست!

توی دوره جادوی جذب خیلی راجع به این موضوع حرف دارم. اگر کسی میخواد عشق رو وارد رابطش کنه، باید یاد بگیره که چطور از قانون جذب استفاده کنه. خیلی وقت ها نداشتن اطلاعات کم نه تنها باعث میشه افراد نتونن چیزی رو که میخوان رو جذب کنن، بلکه دقیقا برعکس کاری رو انجام بدن که نتایج برعکسِ اون چیزی که میخوان رو وارد زندگیشون میکنه.

اولین احساسی که سبب میشه هر شخصی مستعد مبتلا شدن به وابستگی باشه،  احساس ناامنیه. زمانی که از نظر فکری و احساسی، زن و مرد اینطور باشن که حس کنن بدون طرف مقابل ناتوان و بی پشت و پناه هستن و به توانایی خودشون نمیتونن تکیه کنن، دچار وابستگی میشن.

این نیاز به حمایت افراطی توی هر کدوم از دو طرف تبدیل به انتظارات عجیب و غریبی میشه که رابطه رو خراب میکنه. هر کدوم از زوجین به عنوان یک سپر دفاعی به حساب میاد که قراره در برابر رنج و ترس از فرد مقابل محافظت کنه. مشکلی که وجود داره اینه که وابستگی عاطفی برای خیلی از افراد شیرینه!

اولش این وابستگی اونقدر خوب به نظر میرسه که طرف هیچی از خدا نمیخواد اما بعد از یک مدت دقیقا مثل یک باتلاق هر دو طرف رو میکشه پایین و باعث میشه رابطه ای که با احساس خوب شروع شد، به نابودی و جدایی کشیده بشه.

رابطه ی قانون جذب عشق با وابستگی

ممکنه این سوال پیش بیاد که خب این موضوع چه ربطی به قانون جذب داره. قانون جذب میگه شما به هر چیزی که توجه کنی، هم جنس همون چیز وارد زندگیت میشه ( در مورد اینکه قانون جذب چطور کار میکنه پیشنهاد میکنم مقاله : قانون جذب چیست و چطور کار میکند؟ رو مطالعه کنید). چیزی که وارد زندگیت میشه میتونه یک شی، انسان، احساس، موفقیت، شکست، و هر مدل اتفاق دیگه ای باشه!

زمانی که ما به یک موضوع توجه نشون میدیم، در واقع داریم درخواست داشتنش رو ارسال میکنیم. خیلی وقت ها داریم به چیزهایی توجه میکنیم توی زندگیمون که نمیخوایشون اما حواسمون اصلا به این موضوع نیست. وابستگی هم از همین مدل هست. کسی که داره مواد مخدر مصرف میکنه، در واقع اون لحظه حالش خوبه اما بعدها متوجه میشه چیکار با خودش و سلامتیش کرده! این دقیقا همون کاری هست که ما خیلی از اوقات انجام میدیم.

یک مثال واقعی

خیلی از افراد هستن که تصور میکنن همیشه باید حواسشون به طرف مقابلشون باشه و این رو عشق میدونن. دائم گوشی طرف مقابل رو چک میکنن. هر جا که قراره بره نباید تنها بره. اگر تنها رفت صد بار بهش زنگ میزنه. اگر یک بار زنگ زد و گوشی رو برنداشت، پشت هم باهاش تماس میگیره. بعدش هزارتا فکر نا مربوط میاد توی ذهنش که باعث میشه حالش خراب بشه. توی این لحظه ها دائما شخصی که وابسته هست داره سیگنال و ارتعاش جدایی رو به کائنات میفرسته!

توی دوره جادوی جذب هم توضیح دادم که وقتی حال کسی خراب هست یعنی داره اون لحظه ارتعاش جذب چیزی رو میفرسته که نمیخوادش! شک کردن، حسادت، تهمت زدن، احساس مالکیت داشتن روی یک نفر و هزار و یک مشکل دیگه بخاطر وابستگی هست. وابستگی یک حس منفیه که باعث ارسال ارتعاش جدایی میشه.

خیلی از افرادی که این مشکل رو دارن از اینکه طرف مقابل رو از دست بدن میترسن. پس دقیقا هر لحظه به از دست دادن دارن توجه میکنن و چیزی که وارد زندگیشون میشه از دست دادن و جدا شدن از طرف مقابله. همه اینها رابطه کاملا مستقیم به قانون جذب داره و این خدا شما هستین که انتخاب میکنید چی وارد زندگیتون بشه. عشق یا جدایی!

وابستگی عاطفی به محیط اجتماعی

وابستگی عاطفی چیست

حتما با افرادی برخورد داشتین که همیشه دنبال این هستن که دیگران تاییدشون کنن. دوست دارن همه اونها رو به بهترین نحو بشناسن. توی این مدل افراد معمولا قدرشناسی رو نمیشه دید یا اگر هم هست خیلی کمه. چرا؟ چون همیشه از خودشون ناراضی هستن. هیچوقت نیمه پر لیوان خودشون رو نمیبینن که این هم یکی دیگه از موارد کلیدی توی قانون جذبه! کسی که داشته های خودش رو نمیبینه و قدردان اونها نیست، شایستگی این رو نداره که به چیزهای بیشتری برسه.

احساس ترس از جمله مهم ترین حس هایی هست که توی موضوع وابستگی وجود داره. این مدل افراد میترسن از اینکه کسی بهشون ایراد بگیره. میترسن از اینکه جامعه ازشون فاصله بگیره و نادیده بشن. پس دست به هر کاری میزنن که فقط تایید بشن. زمانی هم که احساساتشون جریحه دار میشه حس میکنن دیگه با مردن هیچ فاصله ای ندارن.

رفتار های خاص افراد وابسته به اجتماع

افرادی که درگیر وابستگی عاطفی بیمارگونه به اجتماع هستن یک سری رفتارهای خاص دارن. مثلاً برای کسب تأیید از جامعه مدام به چاپلوسی، دروغگویی پناه میارن و یا برعکس خودشون رو درگیر فضای پنهانی می کنن. این افراد خودشون رو به نقطه ای می رسونن که حاضرن همه چیزشون رو فدا کنن تا رضایت جامعه رو به همراه داشته باشن.

تمام مدل های وابستگی که راجع بهشون صحبت کردیم، عدم اعتماد به نفس و عزت نفس هم همراهشونه. کسی که وابستس، فکر میکنه توانایی نداره و نمیتونه بدون یک معشوق، خانواد یا تایید جامعه ادامه بده! بنابراین با خودش فکر می کنه که ارزش زیادی برای سایر افراد نداره و احساس بی ارزش بودن میکنه.

از یک زاویه دید دیگه میشه گفت، آدم های وابسته زمانی خودشون رو با ارزش می دونن که خانوادشون در کنارشون باشه، زمانی آرامش دارن ( افسرده، پرخاشگر و عصبی نیستن ) که همسرشون کنارشون باشه و همینطور با ارزش بودن با رضایت همه افراد جامعه براشون تعریف میشه.

چطور باید از وابستگی عاطفی رها شد؟

خب بعد از صحبت در مورد انواع مختلف وابستگی عاطفی، وقت این رسیده که در مورد اینکه چطور باید این مشکل رو برطرف کرد صحبت کنیم. اگر شما این مشکل رو برطرف کنید، در نهایت میتونید بهترین رابطه توی خانواده، عاشقانه ترین رابطه با همسر و یا شریک عشقی و بهترین احساس نسبت به خودتون رو داشته باشید.

همه این اتفاقات خوب فقط و فقط با تغییر در درون خودتون ایجاد میشه. اگر شما تا الان توی روابطتون مشکل داشتین و یا حتی نتونستید از نظر جنبه های دیگه زندگی مثل جنبه های مالی ( جذب ثروت و پول )، سلامتی ( جذب تندرستی و سلامتی )، خودسازی ( اعتماد به نفس، عزت نفس ) ، تحصیلات و همینطور داشتن روابط عاشقانه و عالی ، به موفقیت برسید، فقط و فقط به این خاطر هست که شما اطلاعات کافی درمورد استفاده از قانون جذب ندارید.

قانون جذب همیشه و هر لحظه در حال فعالیت هست. خیلی از اوقات افراد فکر میکنن که بد شانس هستن! چرا ؟ چون اون چیزی که میخواستن نشده! خیلی از اوقات هم خیلی ها فکر میکنن خوش شانس هستن چون همیشه اون چیزهایی که میخوان خیلی راحت به دستشون میرسه. واقعیت اینه که هیچ شانسی در کار نیست. در واقع تفاوت افراد توی مقدار استفاده ای هست که به صورت خواسته یا نا خواسته ( غیر عمدی ) از قانون جذب میکنن. اگر شما بلد باشید چطور یک اتومبیل ( منظور قانون جذبه ) رو برونید، میتونید ازش استفاده کنید تا به مقصد ( هر مدل هدفی)  برسید.

شکستن الگوهای وابستگی عاطفی بیمارگونه

افرادی که درگیر اختلال وابستگی عاطفی هستن در واقع خودشون رو تسلیم یک سری الگوها و باورهای غلطی کردن که می بایست در ابتدا توی اون موارد تغییراتی رو ایجاد کنن.توی دوره جادوی جذب برای هر ماه ما تمریناتی رو میدیم که همین تمرینات و اطلاعاتی که بهتون آموزش داده میشه، کاری میکنه که شما از آدمی که تا الان خیلی چیزها رو به صورت ناخواسته و بدون اینکه علاقه ای به داشتنشون داشته باشه، جذب کرده، تبدیل بشین به یک موتور جذب واقعی!

اولین قدم

اولین قدم برای از بین بردن وابستگی عاطفی شناختن احساس های بدی هست که درونتون به وجود میاد. مهم ترین احساس چیه؟ ترس! ترس از اینکه چیزی رو از دست بدین. بهتره توی اولین قدم یک سوال از خودتون بپرسید. شما اگر طرف مقابلتون و کسی که دوستش دارین رو از دست بدین، چه اتفاقی براتون میوفته؟ چه حسی پیدا میکنید؟

تمرین برای تنها بودن یک الگو شکنی بسیار عالی محسوب میشه. باور غلط رو باید به چالش بکشید. سعی کنید یک سری از وقت ها رو تنها باشید. خودتون خودتون رو توی این شرایط قرار بدین. از خودتون دائم سوال بپرسی که اگر از دست بدین چه اتفاقی براتون میوفته و چیکار میکنید؟ وقتی به این موضوع خوب فکر کنید بعد از یک مدت به این نتیجه میرسید که هیچ اتفاقی نمیوفته و شما در واقع از چیزی میترسید که اصلا وجود نداره.

توی قدم بعدی نیاز به تقویت حس هویت هست. در این بخش نیازه که فرد به طور دقیق به خود درونیش فکر گنه. اینکه چه خصوصیات اخلاقی داره که بهش آسیب میرسونه و یا اون ارزشها و نکات مثبتی که داره چیا هستن. توی این حالت فرد از منطقه امن خودش خارج می شه و چیزهای جدیدی رو تجربه می کنه.  درو واقع شخص سراغ فعالیت و ایده هایی میره که با روحیش سازگار باشه.

نقش سلامت عاطفی در رفع وابستگی عاطفی بیمارگونه

وابستگی عاطفی

هیچ کس غیر از شما مسئول احساسات خوب و بد شما نیست. مسئولیت پذیری اولین چیزیه که ما توی آموزش قانون جذب راجع بعش صحبت میکنیم. شما هر چیز خوب  یا بدی رو که توی زندگی داری رو خودت جذب کردی. پس وقتی میخوای چیزی رو درست کنی اولین  قدم اینه که بپذیری مسئولیتش با تو بوده.

باید این تصور رو از ذهن خودتون دور کنید که یک فرد مسئولیت حال خراب شما رو قبول کنه. این زندگی شماست. شمایید که با توجه ها و احساسات و ارتعاشاتتون به جهان هستی کاری میکنید که حالتون بد یا خوب بشه. وقتی روز سختی داشته اید یا حال خوبی ندارید نباید فکر کنید که وظیفه دیگرانه که زندگیشون رو برای شما متوقف کنن. در واقع هرکس مسئول احساسات منفی و جذب های خودشه.

سعی کنید با خودتون صحبت کنید. این روش معجزه میکنه! لحنی دوستانه پیدا کنید و از جملات انگیزشی برای خودتون استفاده کنید. همیشه به خود بگویید که ” من بهترین کار رو می کنم”.

توقع داشتن همه چیز رو خراب میکنه

از دیگران توقع نداشته باشید. زمانی مشکل ایجاد میشه که توقع به وجود میاد. باید عینک خوش بینی رو بزنید. اینکه چرا فلانی اینکار رو نکرد پس من رو دوست نداره رو بزارید کنار! توی هر شخصی ویژگی های مثبت و منفی وجود داره که می بایست بررسی بهش و بهتره که شماخوش بین باشید.

اگر یک نفر اونطوری رفتار یا فکر نکرد که شما دوست دارین، شما اجازه عصبانی شدن ندارید. حتی اگر مطمئن باشید که طرف داره اشتباه میکنه. آدم ها حق تجربه کردن و اشتباه کردن رو دارن و هیچ کس صاحب کسی نیست. شما میتونید به یک نفر پیشنهاد بدین اما حق اینکه بخواین بزور کاری کنید رو ندارین.

زندگیت چقدر به چیزی که میخوای شباهت داره؟

زندگی ما اونطوری نمیشه که ما فکر میکنیم میشه. در واقع زندگی ما دقیقا شکل جذب های ماست. ممکنه یک نفر بخواد بنز بخره اما در نهایت ارتعاشات ذهنیش، باور هاش، توجهاتش، رفتارش و وجودش درخواست داشتن پراید رو به کائنات بده. بارها دیدم افرادی رو که در مورد ماشین های خارجی و کیفیتشون خیلی خوب صحبت میکنن اما خودشون رو لایق داشتنش نمیدونن.

مثلا میگه : « بابا ما که نمیتونیم از این ها بخریم ! اینا واسه از ما بهترونه.» یا مثلا افرادی هستن که داشتن بهترین چیزها توی زندگیشون رو مغایر با مسائل دینی میدونن. دیدم کسایی رو که فکر میکردن اگر ثروتمند باشن خدا دوستشون نداره. این افکار فقط بخش کوچیکی از ارتعاشات منفیه که ارسال میشن.

همین موضوع در مورد روابط هم وجود داره. طرف دوست داره ازدواج کنه اما دائم هر جا میشینه میگه : « بابا دختر و پسر خوب پیدا نمیشه! ». اگر هم خودش نگه با افرادی ارتباط داره و توی جمع هایی میره که دائم از این مدل حرف ها میزنن. قبول کنید یا نکنید، ارتعاشات ذهنی شما همه چیزهایی که وارد زندگی شما میشه رو میسازه. اینو به جرات میگم همه افرادی که برای زندگیشون ارزش قائل هستن و میخوان از هر نظر توی زندگیشون موفق باشن، باید به قانون جذب مسلط بشن. باید یاد بگیرن که چطور ازش به نفع خودشون استفاده کنن. این همون رسالت مجموعه فکر تو هست.

اگر شما هم خودتون رو لایق داشتن بهترین زندگی میدونید، پس قطعا نیاز دارین که اصولی و درست و به صورت کاملا منطقی و علمی استفاده از قانون جذب رو برای جذب روابط، عشق، ثروت، موفقیت های تحصیلی، سلامتی و هر چیزی که خودتون میخواین رو یاد بگیرید. امیدوارم خیلی زود شما رو در کنار خانواده ی بزرگ دوره جادوی جذب ببینم.

برچسب ها

رضا بهمنیان | مدیر مجموعه فکرتو

فکرِ تو، زندگی تو رو میسازه! این شعار نیست، واقعیته. من رضا بهمنیان به همراه تیم قدرتمند فکر تو هستیم تا شما رو با یکی از قدرتمندترین قوانین جهان، یعنی قانون جذب آشنا کنیم . بعد از چندین سال تحقیق و بررسی درمورد این قانون ، تصمیم گرفتیم تا همونطور که خود ما از این قانون استفاده کرده و همچنان میکنیم، به شما هم به صورت کامل آموزش بدیم و همه ی اطلاعات و تمرینات رو در اختیارتون قرار بدیم تا بتونید بهترین نتایج رو مثل سایر اعضای خانواده ی فکر تو بدست بیارید.

نوشته های مشابه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن